Hrajeme o budoucnost fotbalu v Říčanech, přidáš se?

1.listopadu 2017

Jak jsme vlastně na tom s pověstným „Včera, dnes a zítra” fotbalu v Říčanech? No, historie skvělá. Možná ta cesta do pravěku FK Říčany není lemována tolika vavříny jako jinde, v klubech slavnějších jmen. Ale už to, že se její počátek datuje L.P. 1901 - o čtyři roky hlouběji do minulosti než třeba u vršovických Bohemians, že tu naši předchůdci začali do kulatého nesmyslu organizovaně čutat 10 let před Viktorií Plzeň a jednadvacet, voko bere, před Baníkem Ostrava, je zajímavé a úctyhodné. Nic není černo-bílé… teda možná s výjimkou našich klubových barev. Ale jistě mnohem důležitější, než slábnoucí ozvěny fanfár minulosti, je to, o co se hraje v současnosti - budoucnost.

A tak zde máme jednoho dinosaura. Dinosaura, kterému tak trochu došel dech. Spícího obra, který se naučil snášet urážky, posměšky a pomluvy typu „jedna paní povídala“. Zbývalo už jen položit si otázku „Co s ním?“ Přidat se na stranu těch „hodných a informovaných“ a dál jen nadávat, poukazovat na chyby, posmívat se, a nebo jej radši okamžitě probudit? Pokud nám v FK Říčany přišlo, že to chce změnu, nebylo na co čekat. A řízli jsme do toho pěkně od základu. Od samotného symbolu klubu. Ten totiž dle nás má reprezentovat úctu k tradicím, stejně jako čerstvý vítr moderního přístupu. A tak máme po letech konečně nové logo. Modernější, aby i zvenčí bylo na první pohled jasné, že se věci mění. Že je k tomu vůle a chuť. V FK Říčany se sešla parta trenérů mládeže, kteří víc než kdy jindy hoří vášní ke své práci, vyzbrojeni ochotou vytvářet ve svém volném čase prostor pro kvalitní sportovní vyžití místních i přespolních dětí. Nečekáme na pomoc nikoho a ničeho, nespojíme se s pavlačovými drby, spíše se snažíme jít příkladem, inspirovat ne k boji s okolím, ale k překonávání sama sebe, to vše za stálého dodržování nastavených pravidel hry. Pořádáme turnaje, v nichž se snažíme dětem poskytovat hlavně radost ze hry, a sportu jako takového. Poučili jsme se z vlastních chyb a makáme na neustálém zlepšování svého trenérského vzdělání. Každý jeden mládežnický trenér v FK Říčany je již více, než jen „řvoucí táta na lajně” a po získání oficiálních licencí, udělovaných Fotbalovou asociací ČR máme chuť začít dělat věci jinak, správně. Pracujeme na zlepšení vybavení a jednotné „štábní kultuře” (neustále dokupujeme nové a modernější pomůcky, pořizujeme nové sady dresů, jednotných teplákových souprav, termo kulichů, lahví, …), stejně jako na postupném zvelebování prostředí hřiště FK Říčany (naše mládežnické týmy spolu s rodiči a trenéry areál pravidelně uklízí od starého harampádí, čistí, sekají, prořezávají), pořádáme zajímavé akce pro děti i za hranicí tří tréninků a víkendového zápasu / turnaje (letní/zimní soustředění, společné výlety na fotbalové zápasy nebo dokonce nástupy s hráči). Práce se nebojíme, na žádné frontě - nohama, rukama ani hlavou. A že ta práce k něčemu je a nese výsledky, se dá vedle těžko měřitelné upřímné dětské radosti a nadšení pro fotbal ilustrovat i na faktu, že se nám daří vychovávat hráče, co nás přerůstají a každoročně odcházejí do špičkových ligových klubů. Jen ve čtyřech nejmladších ročnících se povedlo vychovat 8 talentů, co jsme s přáním všeho nejlepšího poslali do AC Sparta Praha a Bohemians Praha 1905. Až sem lze i od nás poctivou prací dojít!

Nejde ale jen o vybroušené drahokamy z koruny talentu, naplno se věnujeme všem dětem, na které v FK Říčany čekáme s otevřenou náručí. Vědomí „malého” kontextu nám není výmluvou - inspirujeme se jen u těch „největších” a snažíme se dle nejmodernějších poznatků od optimální skladby tréninku po stravu. Dáváme tomu všechno, protože méně než všechno, je málo. Jako fotbalový klub, který má krom bohaté historie i chuť upínat se k zajímavé  budoucnosti, stále hledáme další kluky a holky do fotbalové party. Takže ať ti jsou 4 roky nebo 14 let, příjď to k nám zkusit. Postupnými krůčky od pohybových her a cvičení, přes speciální dětská cvičení k rozvoji všeobecné pohybové koordinace až po herní cvičení můžeš i ty začít snít svůj fotbalový sen. Odměna za tuto snahu rozhodně není nezajímavá, začíná potleskem babiček a dědečků, pýchou se dmoucích tatínků a maminek a kdo ví… jednou třeba dojde i na skandování tvého jména tisícovkami nadšených fanoušků. Těšíme se na tebe, na příštím tréninku nebo turnaji.