Aktuální situace již zřejmě nedovolí vyběhnout na fotbalové trávníky, a tak bychom chtěli nabídnout krátké ohlédnutí za uplynulou podzimní částí sezóny 2020/2021.

Fotbalový klub FK ŘÍČANY započal svou činnost prvními skupinovými tréninky mládeže v polovině měsíce srpna. Následovala tradiční týdenní soustředění a pak již pravidelné tréninkové jednotky v cyklu 2x až 3x týdně. V této době se podařilo hráčskou základnu doplnit o řadu zajímavých hráčů, ať už šlo o talentovaného brankáře starších žáků Ondřeje Počtu (TJ Sokol Škvorec), hráče mladších žáků Olivera Mana (AC Sparta Praha, Bohemians Praha 1905, Football Talent Academy) a Tobiáše Lioliase (AC Sparta Praha, Football Talent Academy), či dorostence Miroslava Pauluse (SK Benešov). U řady kmenových hráčů došlo k vzestupu sportovní úrovně, což slibovalo zvednutí úrovně v nadcházejících soutěžních zápasech, řeč je například o Jáchymovi Stehlíkovi, Kubovi Stehlíkovi, Kryštofu Cílkovi, Adamu McFadyenovi, Matyáši Purkarovi, Oliveru Kukolíkovi a dalších. Opačným směrem, a to rovnou do klubu AC Sparta Praha si to namířil Kuba Haller, odchovanec FK Říčany a hráč mladší přípravky. Jedním z největších počinů pak bylo znovuzrození kategorií mladšího a staršího dorostu, které svým nezapomenutelným stylem „akce a reakce“ vzkřísil Honza Sus z odchovanců klubu a dalších hráčů blízkého okolí. S odstupem času můžeme s hrdostí konstatovat, že ve sportovních kláních daleko za hranicemi města Říčany dělají skvělou reklamu nejen našemu klubu, ale městu samotnému, když vysokou herní kvalitou oba dorosty útočí na nejvyšší příčky ve svých krajských soutěžích.

Pojďme se blíže podívat na jednotlivé kategorie. V nejmladší kategorii fotbalových školiček zaznamenáváme mimořádný rozkvět, když se aktuálně nacházíme na počtu 34 hráčů. Ti s nebývalou chutí rozvíjí své pohybové vlastnosti, ale taky již pravidelně nastupují v opravdových zápasech. Své první sportovní zážitky získávají v turnajových sériích MiniStar a BabyFoot. Za zmínku určitě stojí naše další školičková chlouba: výhradně dívčí tým Lvice FK Říčany. Mladší přípravka, kategorie, v níž nepožadujeme týmový herní výkon, rozdává fotbalovou radost formou individuálních fotbalových dovedností při turnajích elitní skupiny okresní soutěže. Byť nestačíme na silové pojetí hry doposud suverénního celku Louňovic, o to více si pomyslné zrcadlo nabytých fotbalových dovedností snažíme nastavovat při pravidelné konfrontaci s konkurenčním klubem FK Radošovice, kde zaznamenáváme tři vyhraná utkání (9:3, 7:1, 4:3) proti jedné prohře (1:3). Starší přípravka se rovněž účastní turnajových klání okresní soutěže. I když si ve své skupině často vede se střídavými úspěchy, máme i zde řadu talentovaných fotbalistů. Nutno dodat, že herní výkony této kategorie byly více než jindy ovlivňovány zraněními a absencemi. Mladší žáci v dosavadní části okresní soutěže neztratili jediný bod. Z devíti odehraných soutěžních zápasů, včetně zápasu s FK Radošovice A, odcházíme s devíti výhrami při celkovém skóre 99:13. Kategorii starších žáků čekala po loňské výjimce velká změna, když měli bez dalšího přejít od fotbalu malých forem (v systému 7+1 na polovině hřiště) ke hře na celé hřiště v systému 10+1. I tak hodnotíme naše účinkování v soutěži více než kladně, když z celkem šesti odehraných zápasů odcházíme zcela bez bodů pouze jednou, a to po trochu smolné prohře právě proti FK Radošovice (1:4), v němž jsme soupeře dostali do vedení nešťastným vlastním gólem a neproměněným pokutovým kopem. Mladší a starší dorost je věkovou kategorií, kterou se v poslední době ne vždy daří naplnit. O to víc nás těší, že FK Říčany jsou onou světlou výjimkou, a že nás právě tyto dvě kategorie skvěle reprezentují dokonce v krajských soutěžích. Oba celky disponují řadou skutečně talentovaných fotbalistů a pod vedením Jana Vosáhla a Honzy Suse dosahují výsledků, zaručujících jarní boje o nejvyšší příčky. Mladší dorost se aktuálně nachází na 2. místě, pouze o skóre vstřelených a obdržených branek, starší dorost ze 7. příčky ztrácí pouhé 4 body na 2. místo za dosud suverénním celkem FC Velim.

Děkujeme všem příznivcům klubu a do dalších dní přejeme všem pevné zdraví a hodně sil. Městu Říčany děkujeme za finanční podporu ve výši 140.000 Kč.

FK Říčany